پرتال استانداری آذربایجان شرقی
تاریخ : سه شنبه 20 ارديبهشت 1401
کد 203

فرماندار شهرستان اهر

بحران کم‌آبی در سد ستارخان شهرستان اهر

فرماندار اهر : بحران کم‌آبی در سد ستارخان شهرستان اهر/ ۱۵۰ چاه غيرمجاز مسدود شود
‍ ❇️ بحران کم‌آبی در سد ستارخان شهرستان اهر/ ۱۵۰ چاه غيرمجاز مسدود شود

دکتر ابوالفضل غنی‌زاده در جلسه شورای حفاظت از منابع آب اهر با اشاره به این‌که رهاسازی آب از سد ستارخان بدون مجوز شورای حفاظت از منابع آب ممنوع است، اظهار داشت: موضوع کم‌آبی حائز اهمیت است بدین دلیل منابع آب می‌بایست مدیریت شود و نباید موجبات دل‌نگرانی مردم در تنش آبی حادث شود.

فرماندار اهر افزود: اگر مدیران شهرستان به درستی در حوزه ی وظایف و در حیطه‌ی عملکرد عمل کنند و در انجام امورات محوله  مسئوليت داشته باشند قطعاً مشکلات مردم حل می‌شود. مجدداً تأکید داریم که در موضوع آب هرگونه مسامحه مسموع  نیست.

غنی‌زاده افزود:  برداشت بدون برنامه آب از این سد موجب شده است سطح آب به مقدار قابل توجهی پایین بیاید و با بحران و کمبود آب‌ در این سد مواجه هستیم.

وی بر لزوم مقابله با اضافه برداشت از منابع آب تأکید کرد و گفت: اصل مساوات باید در تخصیص منابع آب مراعات شود و مطابق قانون نباید اجازه دهیم تا افراد سودجو با تغییر سیستم آبیاری موجب تضییع حقوق آحاد جامعه شوند.

غنی‌زاده، اصلاح الگوی مصرف و آموزش بهینه صرفه‌جویی در مصرف آب را ضروری دانست و یادآور شد: دستگاه‌های اجرایی ذی‌مدخل بایستی به موضوع آموزش الگوی مصرف حامل‌های انرژی و آب ورود جدی داشته باشد و از طرفی دستگاه‌های مربوطه علل افزایش چهار درصدی مصرف آب را با بررسی مداقه  مشخص کنند.

فرماندار اهر بابیان این‌که چاه‌های آب تحت اختیار آب و فاضلاب اهر، آماده استفاده قرار گیرد. ابراز داشت: اجرای فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب شهری اهر ضروری است و باید سعی کنیم تا در کمترین زمان ممکن ظرفیت تصفیه‌خانه فاضلاب افزایش یابد این در حالی است که ظرفیت تصفیه‌خانه هیچ تناسبی با ورودی فاضلاب ندارد.

وی خطاب به جهاد کشاورزی اهر گفت: اصلاح الگوی کشت محصولات کشاورزی و ترويج کشت محصولاتی که به آب کمتری نیازمند هستند را در اولویت نخست کاری قرار دهید.

غنی‌زاده در پایان سخنان خود بر لزوم انسداد ۱۵۰ حلقه چاه غیرمجاز شناسایی شده از سوی مدیریت امور آب اهر تأکید کرد.
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 20 ارديبهشت 1401
  • توسط کاربر روابط عمومی اهر