پرتال استانداری آذربایجان شرقی
تاریخ : شنبه 2 مرداد 1400
کد 153

در جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان اهر مطرح کرد:

اهر هفتمین شهر محروم از سرانه کتابخانه‌ عمومی/ لزوم احداث سومین کتابخانه عمومی در اهر

فرماندار شهرستان اهر گفت: سهم نیم درصد کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری اهر به خاطر پاره‌ای از مسائل، عايد کتابخانه‌های اهر نمی‌شود.
رسول خدابخش فرماندار شهرستان اهر در جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان اهر بر لزوم راه‌اندازی سومین کتابخانه در مناطق حاشیه‌ای شهر اهر تأکید کرد و افزود: اگر بخواهیم در اموری شاهد توسعه باشیم بایستی پیگیری مستمر و سماجت داشته و صرفاً به مکاتبات بسنده نکنیم.
فرماندار شهرستان اهر با اشاره به این‌که سهم نیم درصد کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری اهر به خاطر پاره‌ای از مسائل، عايد کتابخانه‌های اهر نمی‌شود، گفت: فقط علاقه‌مندیم تا سهم نیم درصد کتابخانه‌ها را از درآمد شهرداری اهر فقط نقد پیگیری کنیم، در حالی که برای بهره‌مندی کتابخانه‌ها می‌توانیم از ظرفیت‌ها نیز بهره‌مند شویم.
وی با انتقاد از این‌که امور کتابخانه‌ای دچار روزمرگی شده است، یادآور شد: به جای پیگیری سهم نیم درصد کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری اهر آن هم به صورت نقد؛ به عنوان مثال شهرداری اهر را ملزم به آسفالت‌ریزی و بهسازی محوطه کتابخانه‌ها نماییم.
خدابخش اضافه کرد: سرانه زیربنایی کتابخانه‌‌های عمومی شهرستان اهر نسبت به هر هزار نفر جمعیت ۱۴.۴۲ مترمربع بوده که در بین شهرستان‌های محروم از توسعه فضای کتابخانه‌ای در رتبه ۷ استانی قرار دارد و نیاز به احداث سومین کتابخانه عمومی را دارد.
فرماندار شهرستان اهر با تأکید بر این‌که تا چه حدی توانسته‌ایم از فضاهای موجود کتابخانه‌های عمومی شهرستان اهر بهره‌مند شویم، خاطرنشان کرد: همچنین درصدد تأمین خودرو برای راه‌اندازی کتابخانه سیار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اهر هستیم.
 
یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در آذربایجان‌شرقی برگزار می‌شود
 
معاون اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی در جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان اهر از آمادگی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان‌شرقی برای راه‌اندازی کتابخانه سیار در اهر خبر داد و گفت: در صورت تأمین خودرو برای کتابخانه سیار؛ آمادگی تجهیز این کتابخانه را داریم.
رحمان ابراهیمی افزود: سهم نیم درصد کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری اهر که توسط نهاد کتابخانه‌ها از حساب شهرداری برداشت می‌شود شاید برای تجهیز و نگهداری کتابخانه‌های اهر هزینه نشود اما برای هزینه‌های جاری هزینه می‌شود.
وی ادامه داد: شهرداران قبلی اهر به دلیل عدم همکاری مناسب جهت پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری اهر، کتابخانه‌های عمومی اهر توان پرداخت هزینه انشعابات را نداشت، ولی در طول ۲ سال گذشته همکاری شهرداری با کتابخانه‌های اهر بسیار مطلوب است.
ابراهیمی از برگزاری یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در آذربایجان‌شرقی خبر داد و افزود: انتظار داریم تا شهرستان‌ها برای مشارکت حداکثری در جشنواره کتابخوانی رضوی همکاری مطلوبی داشته باشند؛ این جشنواره شامل کتابخوانی آنلاین، شعرسرایی، خاطرات، قصه‌گویی، دلنوشته، متن ادبی و ... می‌شود.
معاون اداره‌کل کتابخانه‌های آذربایجان‌شرقی بر لزوم احداث سومین کتابخانه عمومی در شهرستان اهر تأکید کرد.
در پایان جلسه؛ استاد حسین دوستی طی حکمی از سوی فرماندار شهرستان اهر به عنوان عضو حقیقی انجمن کتابخانه‌های شهرستان اهر منصوب و از اعضای این انجمن قدردانی شد.




  • نوشته شده
  • در شنبه 2 مرداد 1400
  • توسط کاربر روابط عمومی اهر